HAKKIMIZDA

1988 yılında, göreve ilk başladığımda keyfim yerindeydi. Yarım gün dersimi verecek, geriye kalan zamanımı da ailem ve arkadaşlarımla birlikte geçirecektim. "2kere2" nin "4" olduğunu, Türkiye'nin başkentinin Ankara olduğunu öğretmekten daha basit ne olabilirdi ki? Üstelik ben bu konuda kendime çok ama çok güveniyordum. Hem çok başarılı bir öğretmen olacak, hem de sosyal hayatımın tadını çıkaracaktım. Ama kazın ayağının  hiç de öyle olmadığını, kısa zamanda acı tecrübeyle öğrenmiş oldum. Meğerse "2kere2" nin "4" olduğunu öğretmek için dört takla atmak gerekiyormuş.Hadi onu öğrettim diyelim. Peki "9kere9" un 81 olduğunu nasıl öğretecektim?
Batman'ın Beşiri ilçesinde, o şirin öğrencilerimle başlayan bu maceram, kısa bir süre sonra yerini büyük bir hüzne bıraktı. Öğrencilerimi çok seviyordum ama arzu ettiğim verimi elde edemeyerek onlara kötülük yapmış oluyordum. Sadece ben değil, diğer öğretmen arkadaşlarım da benzer şikayetleri dillendiriyorlardı. Artık, gecem ve gündüzüm "Nasıl daha iyi bir öğretmen olabilirim?" sorusuna cevap aramakla geçiyordu. Mesleğimle ilgili nice kitabı devirmem de pek bir işe yaramıyordu. Nihayet, bu işin tek çaresinin, eğitim materyallerinden geçtiğine karar verdim. Artık günümün yarısı okulda, geriye kalan diğer yarısı da evimin balkonunda çalışarak geçiyordu. Yaklaşık 10 yıl kadar, çok farklı ders materyalleri geliştirerek sınıfımda uyguladım. Ancak bu materyallerden de istediğim verimi elde edemedim. Sınıfımda duvara astığım buzdolabı kapısında kullandığım bir materyalin az da olsa bir faydasını görmüştüm ama yine de yeterli değildi.  Her öğrencimin önünde bir materyal koymam gerekiyordu. Ama bunun için maddi imkanlarım yeterli değildi. Yapabileceğim tek şey kalmıştı. Bu işi ticarete dökerek, sadece kendi öğrencilerimin değil, ülkemdeki tüm öğrencilerin önüne bir materyal koymak. Evet, yeni bir sürece girmiştim. Somut bir materyal üreterek, eğitime katkıda bulanacaktım. Bu heyecan ile, sosyal hayatımı tamamen sonlandırarak, gece ve gündüzümü somut materyal tasarım ve üretim çalışmaları ile geçiriyordum. Özetlemiş olduğum bu süreç de yaklaşık 10 yılımı daha aldı ama nihayet sınıfımda her öğrencimin önüne koyabileceğim, şirin mi şirin bir eğitim materyali vardı. Üstelik bu somut materyali, dijital materyalle de destekleyebilecek bir bilgi birikimine sahip olmuştum. Ancak, somut materyalimin sınıf içi uygulamaları esnasında hiç öngöremediğim bazı sorunlarla karşılaştım. 
Karşılaştığım bu sorunlar neticesinde, tasarlamış olduğum somut materyalimden vazgeçmem gerektiğini, yine acı bir tecrübe ile kabul etmiş oldum. Ancak bu olumsuz gibi görünen durumla birlikte, dijital materyalimin çok olumlu sonuçlar doğurduğunu ve öğrencilerim tarafından daha kabul edilebilir olduğunu da tesbit etme fırsatı yakaladım. Bu sonuç, benim somut materyalleri tamamen bir kenara koyarak, dijital materyale yönelmeme neden oldu. Ve nihayet yapmış olduğum bu araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda "Renkli Tahta" doğmuş oldu.

 

Öğretmenlerimizin de desteğiyle; kusurları minimize edilmiş, eksikleri tamamlanmış, daha ideal bir "Renkli Tahta" için çalışmalarımız devam edecektir. 
Hayırlı olması dileğiyle, tüm eğitim emekçilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

"Eski materyallerimizden birkaç örnek"

20130218_113339(1)[350].png
f.png
101[110].png

"Eski materyallerimizden birkaç örnek"

İNANCIMIZ;

KALİTELİ BİR ÖĞRENMENİN, ÜÇ TEMEL AYAĞI VARDIR. BUNLAR; 

1.ÖĞRENME 
2.KAVRAMA(PEKİŞTİRME) 
3.KALICI HAFIZAYA EKLEME

1.ÖĞRENME: RENKLİ TAHTA; BÜNYESİNDE BULUNAN, KENDİNE ÖZGÜ ANİMASYON, KONU ANLATIM YÖNTEMLERİ, "KİM CEVAP VERECEK?" ETKİNLİKLERİ VE "HAYDİ TAHTAYA" GİBİ ETKİNLİKLERİ İLE ÖĞRENME SÜRECİNİN DAHA KOLAY VE ZEVKLİ GERÇEKLEŞMESİNE DESTEK OLACAK ŞEKİLDE TASARLANMIŞTIR.

 

2.KAVRAMA(PEKİŞTİRME) : KONULARIN KAVRANMASI İÇİN MUTLAKA DERS KİTAPLARI, ÖDEVLER, VE/VEYA DİĞER KAYNAKLARIN KULLANILMASI, BÖYLECE KONUYA FARKLI AÇILARDAN DA BAKILARAK, PEKİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

 

 

3. KALICI HAFIZA: KÜÇÜK YAŞ GRUBU İNSANLAR, BÜYÜKLERİNE ORANLA DAHA KOLAY ÖĞRENME KAPASİTESİNE SAHİP OLMALARINA RAĞMEN,YİNE AYNI ORANDA DA KOLAY UNUTMA ÖZELLLİKLERİNİ TAŞIRLAR. ÖĞRETMENİN, BİR EĞİTİM DÖNEMİ BOYUNCA KULLANABİLECEĞİ RENKLİ TAHTA,
HER FIRSATTA KONULARI TEKRAR ETME İMKANI SUNARAK, BİLGİLERİN ZAMANLA DAHA KALICI HALE GELMESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAKTIR.